שאלות נפוצות

מה זה "מכתבים לבריאות"?

"מכתבים לבריאות" הוא שמו של פרויקט לשליחת סיפורים המדגימים את קריסתה של מערכת הבריאות לאישים בכירים בממשלה ובכנסת. הסיפורים נשלחים אלינו על ידי אנשים שנתקלו בבעיות בבתי חולים, במרפאות ובמוקדי טיפול אחרים, עוברים הגהה קצרה, ונשלחים במכתב נפרד מדי יום בדואר. תוכלו לקרוא עוד על הפרויקט בדף "אודות" שלנו.

מה מטרת הפרויקט? אילו תוצאות אתם מקווים להשיג?

בראש ובראשונה, אנחנו מקוות ומקווים לתעד בצורה מכובדת כל סיפור של מצוקה או קושי שנשלח אלינו, לתת לו את הבמה המגיעה לו בצורת מכתב ופרסום כפוסט כאן באתר, ולתת למי שבוחרים בכך לשתף את סיפורם האישי עם כולם. קריסת מערכת הבריאות היא בעיה קשה וחמורה שמשפיעה על חיי כולנו, והעלאת המודעות לצורך המיידי להתמודד עמה היא המטרה הראשונה שלנו.

שנית, הפרויקט מיועד להיות ארוך טווח. נמשיך לשלוח מכתבים מדי יום במשך שבועות, חודשים ואפילו שנים, בהתאם לכמות הסיפורים שתהיה בידינו. אנו מאמינות ומאמינים שבשלב מסוים, אפילו פקידי הממשלה האדישים ביותר לא יוכלו להתעלם מזרימה בלתי פוסקת של תלונות וקריאות לפעולה.

למה דואר? למה לא להשתמש בדואר אלקטרוני או באתרים או דפי פייסבוק לשליחת הסיפורים?

למכתבים מודפסים יש ערך מוסף שאין לפורמט אלקטרוני. ידוע לנו שמכתבים שמגיעים בדואר רגיל למשרדי ממשלה חייבים להיקרא על ידי עוזר/ת או מזכיר/ה, ולעבור תיוק מסודר. בשלב מסוים, כשהמכתבים יתחילו להצטבר, הם גם יקבלו יותר תשומת לב. שנית, למרבה הצער, קל הרבה יותר להתעלם מפנייה בפורמט אלקטרוני, כפי שנוכחנו לדעת בניסיונות קודמים להעיר את תשומת לבם של שר האוצר ושרת הבריאות לבעיות הללו. בכוונתנו לנסות ולהשתמש בפורמט האלקטרוני כדי לפנות לחברי ועדת הרווחה והבריאות של הכנסת, בתקווה שבשילוב עם המכתבים בדואר, נוכל להשיג השפעה רחבה יותר.

יש לי סיפור מתאים, איך שולחים?

דרך הטופס המקוון שלנו. אנחנו משתמשים בפורמט של טופס כדי להקל עליכם את השליחה, וכדי שנוכל לטפל בכל הסיפורים בצורה היעילה והמסודרת ביותר.

אם אתם מעדיפים, ניתן להשאיר מספר טלפון ואנו נתקשר אליכם ונשמע את הסיפור מפיכם.

אני מעדיפ/ה לא לחשוף את הפרטים האישיים שלי במכתב, אפשר לשלוח בעילום שם?

בהחלט. אנחנו מבקשים שם וכתובת דוא"ל לצרכי ניהול הסיפורים וכדי שנוכל ליידע אתכם כשהסיפור נשלח, אבל יש תיבת סימון שבה תוכלו לסמן אם אתם מעדיפים להישאר אנונימיים. במקרה כזה, הסיפור יישלח עם ציון של אות ראשונה בשמכם בלבד – לדוגמה, "סיפורה של ר' בבית החולים". כל שאר הפרטים המזהים יישארו חסויים.

יש לי סיפור על משהו שקרה במרפאה, אבל זה לא היה מרגש או דרמטי במיוחד… לשלוח?

בוודאי! הסיפורים לא חייבים להיות תסריטי מתח עוצרי נשימה. טיפול לקוי ברמה כלשהי, החל מתור לבדיקה נחוצה שנדחה לעוד חצי שנה, דרך המתנה של שעות ארוכות בתור לחדר מיון, וכלה במניעת טיפול או תרופה שסיכנה את חייכם. כל הסיפורים חשובים ונשמח לקבל אותם.

אני רופא/ה, אח/ות או עובד/ת בכוח עזר רפואי, ויש לי סיפור על המצוקה במערכת הבריאות מהצד שלנו. זה רלוונטי לכם?

רלוונטי מאוד. נשמח לקבל סיפורים משני הצדדים, של מטפלים ומטופלים, כדי להדגיש עד כמה הבעיה משפיעה על כל הגורמים במערכת. אין לנו ספק שהמשבר מפריע מאוד גם למי שצריכים להעניק את הטיפול, ולא רק למי שצריכים לקבל אותו.

האם ניתן לשלוח יותר מסיפור אחד

כן, בהחלט. הטופס לרשותכם, שלחו לנו כל סיפור שחשוב לכם לשתף. למרבה הצער, לא מעט אנשים נאלצים לעבור תלאות מהסוג הזה יותר מפעם אחת.

יצא לי להכיר את המערכת משני הצדדים: גם כחלק מהצוות הרפואי, וגם כצד שמקבל את הטיפול הלקוי. האם אפשר לשלוח סיפורים בשני ה"כובעים" האלה?

בשמחה. כל התנסות שלילית שהיתה לכם עם המערכת, בין אם כחלק מהצוות הרפואי שמתקשה להעניק טיפול, ובין אם כמטופלים שלא הצליחו לקבל טיפול, היא עדות חשובה למצב המערכת. אל תהססו לשלוח לנו סיפורים משני צדי המתרס.

שלחתי לכם סיפור, למה הוא עדיין לא פורסם?

כל הסיפורים שנשלחים דרך באתר מגיעים אלינו, ומתפרסמים לפי סדר הגעתם. אם הסיפור ששלחתם עדיין לא נשלח בדואר ולא פורסם כפוסט באתר, הסיבה עשויה להיות: 1. הגיעו אלינו סיפורים רבים ועדיין לא הגענו לסיפור שלכם ברשימה, או: 2. הסיפור לא מתאים לפרויקט. המטרה שלנו היא לא להתלונן על רופא/ה ספציפי, ואין באפשרותנו לעזור לכם בקבלת עזרה רפואית או בירוקרטית. אנחנו יכולים רק לספר חוויות של מטופלות ומטופלים. אם זו אכן הסיבה שסיפורכם לא פורסם, שלחנו אליכם הסבר לכתובת הדוא"ל שסיפקתם כאשר שלחתם את הסיפור דרך הטופס.

יש לי קשיים מול מערכת הבריאות, תוכלו לעזור לי?

לצערנו הרב, לא. אנחנו אזרחיות ואזרחים בדיוק כמוכם, אין לנו דרך לעזור בזירוז תורים או טיפולים או בקבלת אישורים או מסמכים רפואיים. במקרה כזה, אנא פנו לגופים שיכולים לעזור, כמו למשל הנהלות קופות ובתי החולים, או המחלקה לפניות הציבור של משרד הבריאות.

מי עומד מאחורי הפרויקט הזה? איזה גוף מממן אתכם?

הפרויקט הוא יוזמה פרטית של אזרחים מודאגים, שהחל כפוסט בבלוג "ואן דר גראף אחותך". לא עומד מאחורינו אף גוף רשמי, קרן, מלכ"ר, מפלגה או כדומה. אנחנו לא מזוהים פוליטית, ולא קוראים לאף מטרה מלבד טיפול מיידי במשבר במערכת הבריאות – על ידי הפניית עוד תקציבים, עדכון תקנים, עידוד לימודי רפואה ובאופן כללי העלאת הטיפול במשבר לראש סדר העדיפויות הלאומי.

אני רוצה להשתתף בפרויקט, איך אפשר לעזור?

תודה רבה! אנחנו מאוד מעריכות ומעריכים את העזרה. אפשר לעזור במגוון דרכים:

– קודם כל, שליחת סיפור דרך הטופס שלנו היא העזרה הטובה ביותר. ככל שיהיו לנו יותר סיפורים, כך נוכל להמשיך את הפרויקט לזמן רב יותר ולהעמיק את המסר.

– דרך נוספת לעזור – הפיצו את הבשורה! שלחו את כתובת האתר לאנשים שאתם מכירים, פרסמו את היוזמה בפייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות נוספות, ובקשו מאנשים לשלוח סיפורים.

– לבסוף, אם תרצו לתרום לנו סכום סמלי כלשהו לכיסוי הוצאות, תוכלו להשתמש בכפתור התרומה:
Donate Button
מעת לעת נפרסם עדכון על ההכנסות וההוצאות שלנו, כדי לפעול בשקיפות מלאה. כל סכום שייתרם ישמש למטרות תחזוקת הפרויקט: רכישת מעטפות מבוילות, מדפסת ודיו למדפסת, דפים להדפסה וכן הלאה. לכן אנחנו מבקשים סכומים קטנים בלבד, שיעזרו לנו לא להוציא את כל הסכום מכיסנו, היות שכאמור – אנחנו מעוניינים שהפרויקט יימשך לטווח הארוך ביותר שניתן.

 

מחשבה אחת על “שאלות נפוצות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.