המערכת הציבורית קורסת, התורים מתארכים, החולים סובלים

לצפייה במכתב שנשלח: מכתבים לבריאות 14 לספטמבר 2016.

פרופ' מיכאל שכטר מבית החולים שיבא כתב ב"מרשם" את חוות דעתו התומכת במאבק המתמחים לקיצור שעות התורנות, ושואל שאלה פשוטה – מי מאיתנו היה מסכים לעבוד 26 שעות רצוף, במחסור קבוע של כוח אדם, עם הבטחות מצד המדינה שמופרות פעם אחר פעם?

"בושה וחרפה איך הציבור מתייחס לרופאים במדינה. ציבור שנותן מעצמו 24/7 נתפס כציבור גרידי ורודף שלמונים – מצג שווא שיוצרים לו אי אלו עיתונאים ואנשי אוצר המדינה.

לא פעם ולא פעמיים ראיתי בעיתונים הכלכליים (ולא אפרט שמות) עיתונאים שמאשימים את הרופאים בעליה ביוקר המחיה בישראל. לא ראיתי אף עיתונאי שכותב שבמשך למעלה מ-50 שנים הרופאים עובדים בתת תנאים, בחוסר תקנים, בצפיפות איומה במחלקות, ללא מספיק אחיות וצוותים פרה רפואיים, סוחבים מיטות בעצמם משום שאין מספיק כוח עזר, לא ישנים בלילות בתורנויות ועובדים למעלה מכל מגזר אחר באופן רצוף ללא כל התערבות של הסתדרות העובדים.

אלה בני אדם שמגיעים לבית חולים בכל שעה משעות היממה לבדוק את החולים תוך הקרבה אישית ומשפחתית וללא תמורה כספית הולמת להשקעה בשעות העבודה. למרות זאת גם כאשר הם עובדים שעות רבות במקצוע, הרופאים מושפלים. זה מגזר שלא האמינו לו והחליטו 'להענישו' בהפעלת שעון נוכחות כאילו היו גנבים בלילה. השעון הראה דווקא הפוך, כמה שעות מבלים הרופאים בבתי החולים – דבר שחייב את הנהלות בתי החולים לשלם מכספם על עודף שעות הרופאים.

איזה מגזר היה מוכן לעבוד בסופי שבוע, לילות, חגים, שבתות ולקבל תמורה הנמוכה מעוזרת בית בישראל??? אז יש כאלה שיוצאים בקריאה שהרופאים מרוויחים הרבה כסף. קנאים. לדעתי הלוואי וכל 100% הרופאים ירוויחו כך. לצערי רק כ-10% מרוויחים שכר גבוה, אבל כאמור אלה המיעוט. הלוואי ואנו הרופאים היינו שייכים לנמל אשדוד, לחברת החשמל, לנתב"ג – אז היו מתגמלים אותנו כהלכה ודואגים שלא לפגוע בשם הטוב שלנו. השביתה היא לא עבור שכר הבכירים ולא עבור המנהלים. השביתה היא עבור הרשעות של מי שמשפיל את הרופאים, מי שלא נותן תקנים למרות ההבטחות הרבות.

מי בכלל יודע שבשביתה של 2011 הובטחו 1,000 תקני רופאים, מתוכם 500 למתמחים, ולמתמחים הוסיפו מאז רק 91 תקנים??? האם זו עבודה בעיניים או זריית חול? ומי שמע שהבטיחו שעתיים שינה למתמחים ולמעשה עד היום זה לא מבוצע??? המתמחים שוכבים על הגדר ואין להם מי שיעזור. משרד הבריאות והאוצר מחרישים כאשר המתמחים צועקים שאינם יכולים לעבוד 26 שעות רצוף. אבל לא מעניין אותם. מדוע? כי הם בעלי לב קשה כאבן.

הייתי רוצה לראות את נערי האוצר עובדים 26 שעות רצוף. נראה מה יגידו אז. מי בציבור מוכן לעבוד 26 שעות רצוף? מדוע לא מוסיפים תקנים ומאיישים עם רופאים שכיום יושבים מובטלים כי לא מוצאים להם תקנים במערכת הציבורית? המדינה החליטה להלחם עד חורמה ברפואה הפרטית לא על ידי שיפור המערכת הציבורית אלא על ידי 'זריקת' החולים ממערכת פרטית יעילה ומפוארת אל מערכת ציבורית כושלת וללא כוח אדם ומשאבים. על ידי כך בהכרח המערכת הציבורית קורסת, התורים מתארכים, החולים סובלים ומה שעצוב – כעת גובים מהחולים יותר כסף עבור פרוצדורות. אז שלא יעבדו עליכם."

letter-14-9

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.