את מי תנתחו קודם? את זאת שבסכנת חיים מספר 1, את מספר 2?

לצפייה במכתב שנשלח: מכתבים לבריאות 19 לאפריל 2016.

לפניכם טור דעה של ד"ר גבי הרן, גינקולוג ומיילד, שפורסם לראשונה באתר Ynet. ד"ר הרן מספר על העומס במיון יולדות, שמאלץ אותו ואת שארי אנשי הצוות הרפואי לקבל החלטות בלתי אפשריות:

"אני רוצה לבקש שתפתרו לי חידה.

אתם הרופא האחראי כרגע במחלקת נשים ויולדות כלשהי בארץ. השעה 15:30 והתורנות החלה. אתם מקבלים את דו"ח המצב בקומה: במיון היולדות שלכם ממתינות כרגע 12 נשים לבדיקה, בשלבי הריון שונים. חלקן סובלות מצירים. חלקן אחרי ניתוח קיסרי אחד או יותר בעבר – ולידה עלולה לסכן את חייהן. אבל, איש עוד לא ראה אותן. הן נמצאות במיון 'רק' שלוש שעות וצוות הרופאים במיון לא הספיק להגיע אליהן.

במיון נשים הסמוך אליו ממתינות רק שמונה נשים. חלקן מדממות באופן פעיל. לשתיים יש גידול ממאיר וחסימה של המעי הגס. הן מקיאות בגלל זה, אבל הרופא הבודד במיון לא הגיע אליהן. הוא גם לא הגיע לשירותים או לארוחת הצהריים. איש לא ראה אותן עדיין, הן במיון רק שעתיים. במחלקת יולדות, במחלקת הריון בר-סיכון ובמחלקת נשים גם המיטות במסדרון מאוכלסות. יש שם נשים לאחר הניתוח שלא נבדקו מאז שהסתיים הניתוח, כי לא היה אף רופא פנוי.

חדר הלידה כולל 12 חדרים, כולם מלאים. ועכשיו זה מתחיל להיות מעניין: שלוש נשים מתוך אלו שנמצאות בחדר לידה ובמחלקת הריון בר-סיכון זקוקות לניתוח קיסרי. הן זקוקות לו עכשיו, או לכל המאוחר בחצי השעה הקרובה. שתיים מהן זקוקות לו כדי להציל את חייהן ואת חיי העובר שלהן בגלל רעלת הריון קשה. אצל השלישית, ה'יותר קלה', אי ביצוע ניתוח קיסרי יסתיים 'רק' במות העובר. האם תצטרך לחיות עם הצער. במחלקת נשים אישה נוספת הזקוקה לניתוח בגלל שיזור שחלתי. עיכוב בניתוח שלה יגרום לאובדן השחלה שפשוט תקמול ותמות בתוך גופה מחוסר אספקת דם.

לרשותכם עומדים חמישה רופאים גינקולוגים, מתוכם לכל ניתוח תצטרכו להפריש שני גינקולוגים. צוות חדר ניתוח הוא פחות בעייתי לחישוב. יש רק אחד. אם אין תאונה או ניתוח חירום אחר בבית החולים (ותמיד יש) תוכלו אולי לגרד עוד צוות ניתוח. אתם לא יכולים לקרוא לאיש מהבית, כי המדינה לא מתקצבת אנשי צוות נוספים.

עכשיו, כיצד תפתרו את החידה? חמישה גינקולוגים האמורים לאכלס גם את מיון נשים, את מיון יולדות, את חדר לידה, את מחלקות האשפוז (רופא אחד לכל הפחות לכל יחידה – סך הכול ארבעה) ועוד שני רופאים לניתוח. את מי תנתחו קודם? את זאת שבסכנת חיים מספר 1, את מספר 2? את זאת שתאבד 'רק' את העובר, או זאת שתאבד 'רק' את השחלה?

זאת לא חידה תיאורטית. כך מתחילים את התורנות שלהם רופאים במחלקות השונות בארץ. לאחר שמונה שעות עבודה, בצוות 'מלא' על-פי הגדרות המדינה, אך חסר מאוד לפי צורכי תושביה, הם מקבלים תורנות עמוסה בסכנות פוטנציאליות. החרדה שהם מרגישים אמיתית. לא מזמן אמרה לי רופאה גינקולוגית אחת, כי היא מרגישה אובדן שליטה אמיתי בתורנויות שלה. 'אני לא מצליחה להתמודד גבי, אנשים ימותו לי!'. היא הייתה ערה אחרי 30 שעות. לא העייפות הטרידה אותה.

בשיחות הנערכות במחלקות השונות עומדים מנהלי המחלקות בפרץ הרגשות של הרופאים הכפופים להם. 'אנחנו מסכנים חיים, צריך לסגור את המחלקה לפניות מבחוץ'. אך ידיהם קשורות גם כן. לאן ילכו המטופלים כשהגן שלנו סגור?

האחיות המתרוצצות בין המטופלים מגיעות אף הן לקריסה. העבודה שלהן, הכרוכה במגע ישיר עם המטופלים, מביאה אותן לתשישות מהירה. הן ממצות את האנרגיה בשמונה שעות המשמרת שלהן והולכות הביתה – רק כדי לבוא לעוד יום מטורף למחרת. והרופאים עומדים ומקנאים ב'משמרת' הקצרה. הם יעברו יותר משלוש כאלו לפני שייכנסו לרכבם וייסעו.

במדינת ישראל, מצוקת הדיור מקבלת כותרות. יש לה אב ואם ואף דודים רבים. לכולם פתרונות. כולם רוצים לשים את ידם על הקופה כדי לפתור את הבעיה לפי הדרך שהם רואים לנכון. בלי לשים לב, מצוקת הבריאות במדינת ישראל פותרת לה את מצוקת הדיור. אנשים מתים שלא לצורך. אומר זאת שוב – אנשים מ ת י ם שלא לצורך.

לא רק זקנים בסוף חייהם. ילדים מתים. נשים וגברים צעירים מתים. אנשים מכל טווח האוכלוסייה מתים שלא לצורך. הרופאים והאחיות הנהדרים, המסורים, המלומדים והחרוצים במדינה שלנו, כבר לא יכולים לכסות על החור האדיר שנוצר במערכת. החוסר מרתיח. תקציב הדיור? אין צורך בדירה אם אתה מת. תקציב הביטחון? אין צורך להגן עליך אם אתה מת. תקציב הדתות? למה לשלם למתווכים? אם אתה מאמין, בקרוב תפגוש את בוראך בין כה וכה.

למי שלא הבין. אני לא כותב כדי להחליף את בנימין נתניהו. התמימות שהייתה לי ב-2011, בתקופת מאבק הרופאים התחלפה בציניות עייפה. אני לא חושב ששלטון אחר או ראש ממשלה אחר יהיה בהכרח טוב יותר. הוא רק יהיה אחר. אני כותב בשמה של המערכת היתומה. מערכת הבריאות במדינת ישראל צריכה אב ואם. היא צריכה שיילחמו בשבילה. הרופאים לא יעשו זאת. הם לא יודעים איך. בכל פעם שרופא מרים שלט במדינה הזאת, מאשימים אותו ב'הפקרת החולים' וב'בצע כסף'. אנחנו, החנונים של הכיתה, לא יודעים באמת להילחם. אנחנו גם חוכמולוגים, אז אנחנו לא משתמשים במומחים לעניין, כדי לסגור הסכמים.

לא הרופאים יצילו את מערכת הבריאות. מי שיכול להציל אותה זה רק האזרחים. רק אם תראו שאכפת לכם ממנה, קצת יותר ממה שאכפת לכם מהקוטג', רק אז תגרמו לנבחרים שלכם להילחם עבורה.

רק בריאות."

9

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.