המדיניות התקציבית של הממשלה בתחום הבריאות כשלה

כסף לעוד מערכת בחירות? יש! כסף למיטות כדי שחולים לא יצטרכו לשכב במסדרונות? זה כבר סיפור אחר…

רצינו להזכיר לממשלה הבאה, לא משנה מי ישב בה, שמערכת הבריאות לא תתקן את עצמה. כתבתה של ענבר טויזר ב-Ynet מציגה את מצב מערך האשפוז בישראל בשנים האחרונות, והתמונה העולה לא מעודדת בכלל: 

"מדו"ח מרכז טאוב שניתח את נתוני האשפוז בשלוש השנים האחרונות, עולה כי קיימת מצוקת אשפוז גדולה בבתי החולים. ישראל נמצאת במקום הלפני אחרון מבחינת תפוסת המיטות, עם 94 אחוזים, הרבה מעל הממוצע במדינות המפותחות העומד על 75 אחוזי תפוסה.

מדי שנה מטופלים במערכת האשפוז הכללי בישראל כ-1.1 מיליון איש ומהמחקר עולה כי יש כשלים מערכתיים בתכנון המערכת, בתקצובה ובהסדרתה על ידי המדינה, למול הצרכים ההולכים וגדלים של אוכלוסייה גדלה ומזדקנת.

כך למשל, מתייחס הדו"ח לכך שמספר המיטות לאוכלוסייה בישראל הוא נמוך יחסית למדינות ה-OECD, אי יעילות בגודל בתי החולים הכלליים ובפיזורם באוכלוסייה ופערים ניכרים בנגישות לשירותי אשפוז בין מרכז ופריפריה.

על פי נתוני ה-OECD שהוצגו בדו"ח, בישראל יש 2.2 מיטות אשפוז כללי על כל 1,000 איש, זאת לעומת 3.6 מיטות בממוצע מדינות ה-OECD ו-4.1 במדינות אירופה שבהן, בדומה לישראל, אספקת השירותים נעשית באמצעות קופות חולים.

ההוצאה הלאומית על אשפוז נכון לשנת 2014 בישראל עומדת על 1.9 אחוזים, זאת מתחת לממוצע במדינות ה-OECD בהן עומד הנתון על 2.3 אחוזים.

נכון לשנת 2016, ישראל נמצאת כמעט בראש הרשימה (אחרי אירלנד) מבחינת תפוסת המיטות, עם 94 אחוזים תפוסה במיטות האשפוז הכללי. זאת, הרבה מעל הממוצע במדינות אלו העומד על 75 אחוזי תפוסה.

במחקר הוצג תרשים הבוחן את המרחק הממוצע בקילומטרים ממוסדות אשפוז, באיזורים שונים בארץ. בראש הטבלה נמצאים תושבי צפון הארץ שצריכים לנסוע 132.9 קילומטרים בממוצע כדי להגיע למרכז הרפואי הארצי הקרוב.

בדרום ייאלצו התושבים לנסוע מרחק של 92.2 קילומטרים בממוצע אל מרכז ארצי, זאת בפער ניכר מתושב תל אביב שייסע כ-30 קילומטר עד לבית החולים או תושב ירושלים שייסע 37.4 קילומטרים בממוצע עד להגעת לבית חולים המשמש כמרכז ארצי.

פרופ' דב צ'רניחובסקי, מנהל תוכנית מדיניות הבריאות במרכז טאוב סיפר: 'יש לנו בעיה חמורה במיקומנו למול מדינות ה-OECD, מצד אחד משך האשפוז אצלנו קצר ומצד שני שיעור האשפוז הוא מאוד גבוה – אנו מנצלים את המיטות מעבר לגבול היכולת.

'המשמעות היא שלמערכת אין שום גמישות, היא לא יכולה לספוג מצבי חירום והשילוב של הנתונים ההלו הוא גם מה שמתבטא בתורים ארוכים. גם אם יתווספו עוד מיטות לבתי החולים ייתכן שזה לא ישנה שום דבר מכיוון שהמערכת עובדת בצורה לא יעילה והיא יכולה לשפר את עצמה עם מספר המיטות הקיים. למשל הוספת משמרות לאנשי צוות, שיפור הטיפול בקהילה שיסיט את המטופלים לשם במקום לאשפוז, ותיקון מערכת התמריצים של המדינה המעודדת תפוסה מלאה במיטות בתי החולים'.

פורום החירום הלאומי '5 מיליארד לבריאות' המאגד תחתיו 60 ארגוני בריאות מסר בתגובה: 'הדו"ח רק מחזק את מסקנות ועדת החקירה האזרחית אבניאלי-לויט לשיקום מערכת הבריאות, ומוכיח שוב כי המדיניות התקציבית של הממשלה בתחום הבריאות כשלה והביאה את מדינת ישראל להפר את מחויבותה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי .

 

'לא ניתן להתעלם מהעובדה שאם יש למדינת ישראל מיליארדי שקלים לבזבז על בחירות נוספות ומיותרות כך שקריסתה של מערכת הבריאות איננה מקרית אלא תוצאה של יד מכוונת'."

 

לצפייה במכתב שנשלח: מכתבים לבריאות 05 לדצמבר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.